Podręczniki do języka polskiego „Ponad słowami”

Seria podręczników do języka polskiego „Ponad słowami” jest przeznaczona do nauczania na poziomie podstawowym i rozszerzonym w szkołach średnich – ponadgimnazjalnych oraz, w nowej wersji, ponadpodstawowych. Nauka języka polskiego obejmuje poznanie literatury różnych epok, dziejów i zawiłości języka polskiego jako systemu znaków i środka komunikacji, a także omawia inne elementy kultury, takie jak dzieła sztuki malarskiej, filmowej, rzeźby itp.

Starsza wersja – dla szkół ponadgimnazjalnych

Wersja przeznaczona jest dla uczniów liceów i techników, zarówno dla tych realizujących język polski na poziomie podstawowym jak i dla tych, którzy rozszerzają ten przedmiot. Treści podzielono na pięć cienkich i lekkich książek: po dwie części do klas 1. i 2. oraz jedną część do klasy 3.

Nowa wersja – dla szkół ponadpodstawowych

Ta wersja składa się z siedmiu książek. Są one cienkie, lekkie i poręczne. Mają nową szatę graficzną, która z pewnością spodoba się uczniom. Do klas 1-3 przeznaczone są po dwie części podręcznika, do klasy 4 – jedna część. Nowa odsłona publikacji jest dostosowana do nowej podstawy programowej oraz wzbogacona o nowe treści.

Układ treści

Informacje ułożono w podręczniku pod względem chronologicznym, a więc w kolejności mijania epok w historii sztuki i literatury. Każdy dział (obejmujący epokę) przedstawia najpierw ogólne informacje o danej epoce – podaje niezbędne konteksty historyczne, filozoficzne, artystyczne i obyczajowe, które pomagają w lepszym zrozumieniu tekstów literackich. Te z kolei zamieszczone są w dalszej części działu, najpierw są to urywki z literatury obcej, a potem polskiej. Teksty z zakresu rozszerzonego oznaczone zostały gwiazdką. Do każdego tekstu dołączono krótką notkę biograficzną o autorze, artykuł omawiający utwór oraz pytania uczące pracy z tekstem. W podręczniku znajdziemy też definicje ważniejszych pojęć, podsumowania epok i ważniejszych pisarzy (np. William Szekspir, Adam Mickiewicz), rozdziały z nauki o języku, „opinie o epoce”, mapy myśli oraz nawiązania do danej epoki w późniejszych czasach.

Przygotowanie do matury

Podręczniki zarówno w starej jak i nowej wersji już od pierwszej klasy przygotowują uczniów do zdania egzaminu dojrzałości na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Autorzy przedstawiają teksty najbardziej przydatne na maturze i omawiają je w sposób właściwy dla zadań maturalnych. Po każdym rozdziale znajdują się testy na wzór egzaminu dojrzałości – czytanie ze zrozumieniem, wypracowanie oraz temat wypowiedzi ustnej. Każde zadanie testu opatrzone jest szczegółowymi instrukcjami, jak je poprawnie rozwiązać. Są tam też podpowiedzi dotyczące pisania wypracowania i przygotowywania wypowiedzi ustnej.

 

 


Posted in Słowniki i podręczniki and tagged , , , , , by with no comments yet.

Oblicza geografii 1

Oblicza geografii 1” to podręcznik przeznaczony dla uczniów liceów ogólnokształcących oraz techników realizujących podstawę programową z geografii na poziomie rozszerzonym, to znaczy przygotowujący do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Wydany został przez wydawnictwo Nowa Era, które od wielu lat specjalizuje się w przygotowywaniu materiałów edukacyjnych na potrzeby polskiego szkolnictwa. Autorami podręcznika są Roman Malarz, Marek Więckowski oraz Paweł Kroh. Podręcznik skierowany jest dla absolwentów szkoły podstawowej, całkowicie zgodny z najnowszym programem nauczania po niedawnej reformie w systemie edukacji. Fakt ten poświadcza numer dopuszczenia do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej: 973/1/2019.

Treść podręcznika

Podręcznik zawiera zagadnienia związane z geografią fizyczną i znacznie w tym aspekcie rozszerza wiadomości ucznia w porównaniu z tymi nabytymi w szkole podstawowej. Zawiera też liczne powtórki z wcześniejszego okresu edukacji, które mają na celu odświeżenie omawianych już zagadnień. W publikacji tej opisane są rozmaite formy ukształtowania powierzchni takie jak niziny, wyżyny czy pojezierza. Uczeń dowie się w jaki sposób działają lodowce, jak powstają różne typy jezior czy wybrzeży, zgłębi dokładnie mapę fizyczną Polski. Wielką pomocą w zrozumieniu zawiłych procesów geograficznych mogą być dla ucznia liczne rysunki, wykresy oraz infografiki umieszczone na kartach podręcznika. Przystępny dla ucznia język rozbudza jego zainteresowanie przedmiotem i powoduje, że nauka nie jest dla niego tylko suchym nabywaniem informacji, ale faktycznie przyjemną sprawą. W powtarzaniu do sprawdzianów okresowych z pewnością przydają się pogrubione terminy, które mają skupiać uwagę uczniów na najważniejszych kwestiach, których opanowanie jest niezbędne do prawidłowego zrozumienia istoty sprawy.

Mnogość materiałów dodatkowych

W samym podręczniku znajduje się mapa topograficzna, która pomaga uczniom rozwijanie umiejętności pracy z tym podstawowym przyrządem do określania swojej pozycji w terenie. Poza tym Nowa Era przygotowała również specjalnie dedykowany dla podręcznika zestaw ćwiczeń, a mianowicie maturalne karty pracy. Wykonując zamieszczone w zbiorze zadania uczeń ma możliwość ugruntowania wiedzy nabywanej w czasie lekcji. Jest to także dobra okazja do systematycznej nauki, która później procentuje na sprawdzianach okresowych, a także całościowych egzaminach, łącznie z tym najważniejszym i ostatnim w czasie szkolnej edukacji – maturalnym. Wydawnictwo dla szczególnie dociekliwych przygotowało również specjalny szkolny atlas geograficzny.


Posted in Nauki ścisłe, Podręczniki szkolne and tagged , , , by with no comments yet.

Jak wybrać idealny podręcznik do nauki niemieckiego?

Nauka nowego języka zawsze jest dużym wyzwaniem, które wymaga nie tylko sporego nakładu czasu, ale też systematyczności i dobrze dobranych materiałów. Niezależnie od tego, w jakim języku chcesz mówić, powinieneś mieć sprawdzone źródło rzetelnej wiedzy. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego podręcznika wcale nie jest łatwy, ale za to potrafi sprawić, że przyswajanie informacji będzie przebiegało sprawniej i przyjemniej.

Odpowiednia zawartość kluczem do sukcesu

Dobry podręcznik do nauki języka powinien mieć przejrzysty układ, który pozwoli Ci szybko znaleźć zarówno zagadnienia gramatyczne, jak i ortograficzne. Z tego powodu zawsze świetnym wyborem będą książki z tabelkami i obrazkami, które ułatwiają zapamiętywanie. Przykładem takiego podręcznika do nauki niemieckiego może być Infos 2A, którego autorami są Sekulski Birgit, Drabich Nina, Gajownik Tomasz. Od lat jest chętnie wykorzystywany przez wielu nauczycieli niemieckiego, którzy bardzo go sobie chwalą. Warto też wrócić uwagę na inne ważne cechy dobrego podręcznika językowego:

– słuchanki i transkrypcje – nie jest łatwo nauczyć się samodzielnie słuchania i mówienia, dlatego to bardzo ważne, żeby książka zawierała płytę CD z ćwiczeniami, które usprawniają tę umiejętność. Co więcej, dużym ułatwieniem jest obecność transkrypcji, na przykład na końcu książki. Dzięki niej przetłumaczysz tekst, którego nie udało Ci się usłyszeć i tym samym zwiększysz swoją wiedzę,

– czytanki – czytanie ze zrozumieniem jest równie istotne, co słuchanie, ponieważ to od niego zależy, jak poradzisz sobie w obcym kraju. Czasem niezrozumienie regulaminu albo ważnego listu może mieć bardzo nieprzyjemne skutki, dlatego warto zminimalizować ryzyko wystąpienia takich sytuacji,

– słowniczek – nawet jeśli świetnie zrozumiesz gramatykę, nie będziesz miał z niej zbyt dużego pożytku bez znajomości podstawowego słownictwa. Słowniczki, które zazwyczaj są umieszczane na końcu podręcznika, pomagają w nauce najważniejszych zwrotów, dzięki czemu łatwiej jest się przełamać i zacząć mówić w obcym języku.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas nauki?

Oprócz zakupu sprawdzonego podręcznika dobrze jest też zainwestować w inne pomoce naukowe. W przyswajaniu nowych słówek bardzo pomocne są na przykład fiszki, dzięki którym zapamiętywanie przebiega szybciej i może być też dobrą formą rozrywki. Trudno też wyobrazić sobie biblioteczkę prawdziwego językoznawcy bez słownika. Mimo że w dobie Internetu bez problemu można sprawdzić znaczenie danego słowa online, nauka przy pomocy słownika sprawia, że możesz nauczyć się większej ilości słownictwa w krótszym czasie. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, mózg zapamiętuje też inne wyrazy, które znajdują się w pobliżu szukanego słowa. Dzięki temu w przyszłości będziesz je lepiej kojarzył i szybciej nauczysz się ich na pamięć.


Posted in Podręczniki do nauki języków and tagged , , by with no comments yet.